meimon
14 بهمن 1401 - 12:44

چین:حریم هوایی هیچ کشوری را نقض نکرده ایم/روابط با روسیه، قوی است

وزارت امور خارجه چین در واکنش به خبر پرواز بالن جاسوسی چین بر فراز بخش هایی از آمریکای شمالی، از این موضوع اظهار بی اطلاعی و اعلام کرد که در این باره تحقیق می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت امور خارجه چین در واکنش به خبر پرواز یک بالون جاسوسی چین در حریم هوایی آمریکای شمالی اعلام کرد: ما به قوانین بین المللی احترام می‌گذاریم و قصد نداریم حاکمیت یا حریم هوایی هیچ کشوری نقض کنیم. ما اطلاعاتی در خصوص نقض حریم هوایی هیچ کشوری نداریم و درباره این موضوع تحقیق خواهیم کرد.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: امیدواریم همه به حاکمیت چین بر تایوان احترام بگذارند. حریم هوایی تایوان بخشی از حریم هوایی چین است و ادعاها درباره نقض حریم هوایی تایوان، دخالت در امور داخلی ما است.

این بیانیه با تأکید بر اینکه سفر وزیر امور خارجه آمریکا به چین در زمان مقرر انجام خواهد شد، می‌افزاید: اتهامات آنتونی بلیکن را درباره احترام پکن به اعتقادات دینی مردود می‌دانیم و از واشنگتن می‌خواهیم در امور داخلی ما دخالت نکند.

وزارت خارجه چین تأکید کرد: روابط ما روسیه تاریخی و قوی است و با این کشور در زمینه‌های مختلف همکاری داریم.

این مواضع چین در حالی است که مقامات آمریکایی از شناسایی یک بالون جاسوسی مشکوک چینی خبر داده‌اند که بر فراز بخش شمالی آمریکا مشاهده شده است.

«پت رایدر»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این ارتباط اعلام کرد: دولت ایالات متحده یک بالون جاسوسی را که در ارتفاع بالا بر فراز قاره ایالات متحده است، شناسایی و ردیابی کرده و است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1016650